Аферисти знаходять своїх жертв за оголошенням

Спроба продати дитяче крісло через інтернет обернулася для читачки «Вечірнього Харкова» пропажею п'яти тисяч гривень з банківської картки. У гонитві за заощадженнями власників пластикових карток шахраї проявляють чудеса винахідливості.

Перш ніж застосувати свої хитрощі, шахраї спочатку присипляють пильність жертви і, в результаті, крадуть гроші з картки «руками» самого ж власника картки.

— Одна з найпоширеніших наживок — дзвінок за оголошенням, — розповідає банківський експерт Віталій Лесик. — Шахраї телефонують людині, який розмістив оголошення про продаж чого-небудь на сайті в Інтернеті, і подаються покупцем. Причому такий покупець майже ніколи не торгується і не визнає інших способів оплати, крім переказу коштів на банківську карту. Через деякий час жертві передзвонює вже другий з шахраїв і, представившись співробітником банку, повідомляє, що з переведенням виникли проблеми і потрібно уточнити дані одержувача. І довірливий картодержатель викладає аферистам всю свою персональну інформацію.

Саме на цю наживку і клюнула наша читачка — клієнтка «Приватбанку» Олена, яка розмістила оголошення про продаж дитячого крісла на сайті ОLХ.

— Невдовзі передзвонив «покупець». Не торгуючись, повідомив, що готовий купити річ, і попросив номер банківської карти, куди можна перерахувати гроші. При цьому уточнив мої Ф. І. Про. та номер телефону, до якого прив'язана картка (тобто номер, на який надходять СМС від банку про операції з банківською карткою). Мене це насторожило, — розповідає Олена. — Але мені пообіцяли протягом години перерахувати гроші, і я поділилася номером телефону. Однак гроші на мій рахунок так і не надійшли, а наступного дня зателефонував чоловік, який представився співробітником «Приватбанку», і поцікавився, чекаю я платіж на мапу.

Отримавши ствердну відповідь, «співробітник банку» повідомив, що Олені надійшли 900 гривень з міста Ніжина (саме звідти і був покупець), але на картку, на жаль, ці гроші зарахувати не можуть, оскільки вирушали вони з розрахункового рахунку юридичної особи, а Альона — фізособа, і така функція в її картці не підключена. Дівчині запропонували ввести цю функцію і попросили ще один номер телефону, на який можна зателефонувати, щоб звільнити «прив'язаний» до банку.

— Я здивувалася, але дала телефон чоловіка, — продовжує Альона. — Передзвонили, назвали номер моєї картки, запропонувавши останні чотири цифри озвучити мені, нібито для підтвердження, що саме я є господинею карти. Потім під цим же приводом попросили озвучити термін закінчення карти. Я помилково замість квітня назвала травень 2015-го. «Правильно», — погодилися на тому кінці дроту. Вже тоді треба було збагнути, що з мене просто вивуджують конфіденційну інформацію. Але замість цього я уточнила дату і чесно відповіла на запитання, повідомивши, що залишок коштів на моїй карті становить п'ять тисяч гривень. «Банківському працівникові» вдалося переконати мене, що ця інформація необхідна для встановлення обіцяної функції.

«Я зрозуміла, що мене просто «розвели»
Потім Олені запропонували набрати на «прив'язаному» до банку телефоні номер 3700 (це номер «Приватбанку») і ввести набір з десяти цифр, які продиктували. Що вона і зробила. Далі на прохання співрозмовника озвучила контрольний СМС-пароль, отриманий від банку на номер телефону.

— Співрозмовник запевнив, що процес активації почався, він передає мене «старшому по зміні», який зв'яжеться зі мною через хвилину, і відключився, — продовжує Альона. — Чесно кажучи, мене вже щосили глодал черв'ячок сумніву. Я попросила чоловіка передзвонити покупцеві і запитати, чи дійсно він відправляв гроші. Той підтвердив, що відправив суму з розрахункового рахунку фірми.

Через хвилину дійсно передзвонив «старший по зміні» і попросив підтвердити згоду на активацію «нової функції», повідомивши, що зараз прийде другий код від банку, який вона повинна йому продиктувати. І тільки коли дівчина виконала прохання, виявила міститься в СМС-повідомленні банку попередження: пароль не можна нікому називати! Незабаром вона отримала повідомлення, що з її картки списані 4954 гривні.

— Я зрозуміла, що мене просто «розвели», — розповідає Олена. — Зателефонувала в службу безпеки «Приватбанку», де підтвердили, що гроші «списалися в Інтернет», тобто моїми грошима хтось за щось розплатився. Розшуком зниклих грошей служба безпеки банку займатися відмовилася, оскільки не має таких повноважень і порекомендувала звернутися в міліцію.

У групі ризику — волонтери
У «Приватбанку», куди «Вечірній Харків» звернувся за коментарем, підтвердили, що незважаючи на регулярні і наполегливі попередження про небезпеку «карткових» шахраїв, деякі клієнти банку забувають про обережність.

— Тільки за минулий рік нам з цього приводу звернулися близько 130 наших клієнтів, — говорить керівник прес-офісу ГРУ «Приватбанку» у Харківській області Олег Калашніков. — Причому найчастіше потерпілі самі повідомляють зловмисникам всі необхідні дані, використовуючи які шахраї без праці обнуляють їх карткові рахунки.

За його словами, потенційні жертви шахраїв — ті, хто публікує номер свого «фінансового» телефону (саме на нього приходять контрольні СМС-паролі, якими клієнт підтверджує проведення платежів) та номер пластикової карти в соціальних мережах, в газетах оголошень або на сайтах інтернет-магазинів.

— Часто це роблять волонтери для збору пожертвувань або громадяни, які здійснюють покупки або продажу через Інтернет, — уточнює Олег Калашніков. — Самі по собі ці публікації не несуть особливої небезпеки для власників карт. Але це перша ниточка, за яку починає тягнути шахрай, щоб після деяких маніпуляцій пограбувати володаря кредиток. Знаючи номер пластикової картки і номер «фінансового» телефону потенційної жертви, зловмисник намагається заволодіти паролем і кодом карти, щоб зареєструватися на інтернет-сторінці клієнта. А у фіналі ще отримати СМС-повідомлення для зняття коштів з картки.

Досвідчені шахраї досягають мети за кілька хвилин, зробивши жертву два-три телефонних дзвінка.

Як не потрапити в мережі аферистів
Щоб не стати жертвою шахраїв, Олег Калашников рекомендує дотримувати прості правила безпеки: зберігати PIN-код, логін і пароль від «Приват24» в недоступному для сторонніх осіб місці і нікому їх не називати; ніколи не записувати PIN-код на пластиковій картці (у разі її крадіжки чи втрати сторонні особи можуть безперешкодно зняти з неї кошти); не звертатися до незнайомих людей з проханням допомогти скористатися пластиковою карткою; самостійно вводити PIN-код, не показуючи його стороннім і не вимовляючи вголос; ніколи не надавати інформацію про своїх картах третім особам, навіть якщо вони звертаються до вас нібито від імені банку.

— Співробітники банку не здійснюють дзвінки і не відправляють повідомлення, в яких просять клієнтів вказати номер банківської картки, термін її дії, PIN-код або СVV2-код, пароль у «Приват24», а також паролі, які приходять СМС, — підкреслює Олег Валерійович. — Якщо вам приходять СМС невідомого авторства з проханням надіслати отриманий код або дивний набір команд на інший номер, а також якщо вас просять назвати дату і рік народження, дівоче прізвище матері та інші особисті дані або набрати різні комбінації цифр на телефоні — ви маєте справу з шахраєм. Якщо ви часто здійснює онлайн-покупки — відкрийте для цих цілей спеціальну інтернет-карту.

Як повернути зниклі гроші?
За словами Олега Калашникова, у разі переказу грошей зловмиснику вони можуть бути повернені тільки після його упіймання — за рішенням суду. А тому потерпілого треба негайно звертатися в міліцію. Однак, за даними правоохоронців, таких заяв від харків'ян — одиниці. Не пішла в міліцію і наша читачка Олена.

Люди не хочуть звертатися в міліцію, оскільки побоюються, що в ході розслідування може виникнути питання: звідки такі заощадження, знає про них податкова? — пояснює вона своє небажання зв'язуватися з правоохоронцями. Тим більше що шанс піймання шахраїв і повернення грошей — практично дорівнює нулю. Це я зрозуміла, поспілкувавшись з товаришами по нещастю.

— Як правило, перспективи розкриття таких злочинів і справедливого судового покарання досить примарні, — погоджується Олег Калашніков. — Адже, по суті, люди з власної волі вкладають злодієві в руки «ключ від квартири, де гроші лежать»..
Джерело: https://vecherniy.kharkov.ua