Приклади видів шахрайства, які зловмисники найчастіше використовують на Чернігівщині
Науковий прогрес не лише в деякій мірі полегшив життя людини, але і породив такий вид злочину, як шахрайство. Винахідники навчилися «розводити» людей не лише при спілкуванні віч-на-віч, а й за допомогою мобільного зв’язку та Інтернету. Наведемо деякі приклади видів шахрайства, які зловмисники використовують на Чернігівщині.
Ваш син в міліції
Це найпоширеніший вид шахрайства. Схема його проста, але вирішальними тут є фактори несподіванки та гра на емоціях потерпілого. Шахраї дзвонять вам на мобільний, як правило, увечері або вночі (номер набирають найчастіше наздогад). Якщо відповідає жінка, починається словесна атака. Питають, чи є син (чоловік, онук), якщо відповідь позитивна, то «голос» повідомляє, що він затриманий працівниками міліції або потрапив в яку-небудь біду (сюжет може бути найрізноманітніший).
Якщо жінка починає нервуватися, розпитувати подробиці, шахрай тріумфує - жертва «на гачку». Аферисти - хороші психологи, вони не дають людині вийти зі стресової ситуації, ведуть діалог так, що потерпілі погоджуються допомогти родичеві і слухняно виконують поради «доброго» посередника. Інколи шахраї просять не відключати телефон, щоб позбавити людей можливості передзвонити родичам і з'ясувати справжню картину. А інколи міняють голос і представляються родичами.
Мета одна - виманити з вас гроші, які ви повинні, «рятуючи» родича, переказати на певний банківський рахунок або на вказану шахраями сім-карту.
Тож, щоб не стати жертвою таких шахраїв, треба слідувати наступним правилам:
1. Перш за все, не впадайте в паніку і не поспішайте виконувати умови аферистів.
2. У таких випадках ніколи не називайте своїх близьких на ім'я. Попросіть людину, яка представилася працівником міліції, назвати прізвище, ім'я, по-батькові і дату народження затриманого родича. Практично в 100 відсотках випадків такою інформацією злочинці не володіють і ваш номер набрали шляхом випадкового набору.
3. Уточніть в якому саме відділі міліції знаходиться ваш син або родич, після чого передзвоніть в міліцію (телефон чергової частини «102») і перевірте інформацію, що є у вас.
4. Спробуйте якнайскоріше передзвонити тому, хто «потребує негайної допомоги», або людям, які можуть в даний момент бути поруч і підтвердити або спростувати те, що трапилося.
Замовив в Інтернеті
Цей вид шахрайства набирав обертів разом з розвитком всесвітньої павутини (Інтернету). Його принцип теж дуже простий. Зловмисник на сайтах з оголошеннями виставляє на продаж, наприклад, дорогий мобільний телефон за дуже привабливою ціною. Громадяни одразу реагують та замовляють товар. Але шахрай пропонує спочатку перерахувати кошти, після чого обіцяє відправити товар. Як тільки громадянин перерахував гроші, ніякого товару він, звісно, не отримує.
У таких випадках ні в якому разі не перераховуйте свої кошти незнайомцю. Запропонуйте йому розрахуватися після отримання та перевірки товару у службі доставки. Якщо це шахрай, він одразу перестане спілкуватися з вами, бо зрозуміє, що на вас нічого не заробить.
Шановні громадяни, якщо ви все-таки потрапили на гачок аферистів або відносно вас намагалися застосувати шахрайські дії, якнайшвидше телефонуйте до міліції. Це дасть змогу правоохоронцям вирахувати та затримати зловмисників «по гарячих слідах».
Псевдо благодійники
Особи під виглядом працівників сфери соціального обслуговування, військомату чи інших благодійних організацій або працівника Червоного хреста входять в довіру до осіб похилого віку “одиноких”, які потребують допомоги. Пропонують останнім допомогу у придбанні продуктів харчування по зниженим цінам, надання допомоги по сплаті комунальних послуг, чи обміні грошових купюр, нібито, перед грошовою реформою, а отримавши кошти від вищевказаних осіб зникають.
Автор: СЗГ УМВС України в Чернігівській області