Псевдоволонтерство карається позбавленням волі на строк до 12 років

Шахрайство в Україні існувало завжди, проте раніше воно мало іншу форму. Сьогодні один із його проявів – псевдоволонтерство, яке стало поширеним явищем у зв’язку із відкритістю людей на допомогу іншим. Дуже часто самі «волонтери» не розуміють, що їхні дії підпадають під статтю Кримінального кодексу України.

Протидіяти псевдоволонтерству у Львові взялися активісти. За участі міліції, громадських організацій та формувань вже було здійснено більше десяти затримань: на залізничному вокзалі, у центрі міста та на перехрестях.

«Тільки у четвер на Чорновола затримали волонтера-«їжака», ще одного «їжака» на вокзалі та волонтера-«вікінга» затримала транспортна міліція, а молоду пару «черкаських волонтерів» у центрі ми попередили», – розповів співкоординатор Центру безпеки міста Юрій Діль.

«Одним із найяскравіших був випадок, коли ми затримали волонтера у військовій формі на залізничному вокзалі, – розповідає Юрій Діль. – Молодик збирав гроші у скриньку, на яку був наклеєний аркуш із жовто-блакитним тлом та написом «Допомога АТО». Волонтер мав посвідчення та договір, але доручення від благодійного фонду було написане від руки, та ще й виправлене. Чоловік «губився» у відповіді на питання,  для чого він ті гроші збирає, і розповів, що часом при ньому перераховують кошти, а часом – ні. Таких скриньок є багато, проте скільки людей працює, він не знає. Одразу зізнався, що йому платять за це 108 гривень на день.»

Активісти розповідають, що, зі слів деяких затриманих, їм платили 20-30% від зібраного у скриньку протягом дня. Якщо пошукати в мережі оголошення про набір волонтерів, можна знайти пропозиції роботи із зарплатнею від 2500 до 6500 грн., попри те, що за законодавством волонтерство – неприбуткова діяльність, за яку аж ніяк не можна отримувати зарплатню. Для поширення інформації про таких псевдоволонтерів активісти створили групу «Ахтунг ЛЬВІВ! Псевдоволонтери, шахраї, цигани.», де діляться новинами та публікують фото ймовірних шахраїв. У деяких маршрутних таксі Львова розміщені наліпки із написом: «Обережно, шахраї!».

Такі наліпки було розміщено активістами у деяких львівських маршрутках (зображення поширюють у групі «Ахунг ЛЬВІВ!…»

Юрій Діль розповідає, що насправді дуже важко відрізнити волонтерів від псевдоволонтерів, оскільки йдеться про готівку. Гроші належить правильно збирати і правильно вносити на рахунок  організації, яка проводить збір коштів. За інформацією активістів, одна група псевдоволонтерів збирає близько 10-12 тис грн. на день. Також варто ретельно перевіряти правдивість інформації: «Одного разу, задзвонивши за телефоном, який був вказаний на скриньці як контактний номер батьків дитини, на лікування якої збиралися кошти, виявили, що ці батьки навіть не знають, що якийсь благодійний фонд для них збирає. Тобто такі шахраї методом витягування інформації, ймовірно, в інтернеті, розміщують її на скриньці, збирають гроші, а потім ті суми невідомо куди ідуть.»

Відповідно до законодавства України, такі псевдоволонтери підпадають під статтю 190 Кримінального кодексу України – шахрайство. «Волонтери, які збирають кошти для таких благодійних фондів і отримують за це зарплатню, можуть бути покарані як штрафом  до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, так і позбавленням волі на строк до трьох років, – зазначив юрист Центру безпеки міста Тарас Романишин. –  Організатори ж можуть отримати від 3 до 12 років позбавлення волі. У Києві одного псевдоволонтера  вже засудили до позбавлення волі строком на 18 місяців. А щоб працівник фонду міг отримати зарплатню, з ним має бути укладений цивільно-правовий або трудовий договір,  відповідно до якого платиться певна сума.»

Довести наявність шахрайства нелегко, проте, якщо волонтер підписав хоч якийсь документ, йому буде складно довести, що він не знав про шахрайські дії благодійного фонду. Такі організації використовують схему, коли платять волонтерам і називають збір коштів волонтерською роботою, тобто здійснюється підміна понять. Щоб законно отримувати якісь кошти, потрібно бути членом організації, а не волонтером.